flunoon.pages.dev









I vilken utsträckning ska undervisningsstrategier vara evidensbaserade

pedagoger berättat om vilka undervisningsstrategier de använder i sitt arbete.

Studiepaket ämnesområden

Ett praktiskt modell - berättat från enstaka lärare

I samband tillsammans arbetet inom en längre arbetsuppgift fick jag inom övning från rektorn för att läsa in mig på undervisningsstrategier. oss valde för att jobba vidare tillsammans kooperativt lärande.

Grundtanken där är för att eleverna samarbetar för för att uppnå lärande. Eleverna får inom kooperativt lärande tänka själva, dock också tillsammans tillsammans andra.

Håkansson samt Sundberg, vilket existerar verksamma pedagogikforskare nära Linnéuniversitet, menar för att kvalitativt god utbildning måste existera välorganiserad samt planerad.

detta blir en kollektivt ansvar för att lösa data samt nå sina mål.

I kooperativt lärande finns detta liksom kallas strukturer, vilket lite förenklat kunna ses liksom en lektionsupplägg. en modell på dessa strukturer är EPA, vilket står för Enskilt, Par, varenda. Utifrån lärarens övning får eleverna först tänka själva, för för att sedan samarbeta tillsammans med enstaka klasskamrat, för för att slutligen diskutera inom helklass.

Min upplevelse är för att detta många gånger förmå kännas omöjligt samt nästan provokativt för att omsätta arbetssätt vilket fungerar inom grundskolesammanhang mot grundsärskolesammanhang.

dock jag ville göra en försök samt tänkte för att grunden inom kooperativt lärande ändå stämde in på min målbild från undervisningen inom grundsärskolan. detta önskar säga, för att eleverna skulle samarbeta, artikel delaktiga, aktiva samt självständiga inom undervisningen.

Jag arbetade beneath denna tidsperiod liksom speciallärare inom ett grundsärskola, klass 1–6.

inom lokalerna fanns även ett större grundskola tillsammans identisk åldersgrupper. Jag ägde huvudansvar för två studenter såsom läste ämnesområden.

Dels kunna oss skilja vid evidensbaserad undersökning, alltså för att forskningen möter vissa krav, samt dels tillämpning från evidensbaserade forskningsresultat.

Deras verbala ordförråd fanns litet samt dem ägde behov från alternativ samt kompletterande överföring, AKK, inom form eller gestalt från indikator vilket stöd samt bildstöd. Den en eleven kunde bli utåtagerande samt inom regel bedrevs undervisningen tillsammans med dessa studenter utifrån ett skola samt ett lärare alternativt elevassistent.

Ibland önskades även två vuxna nära förflyttningar.

Jag inspirerades från kooperativt lärande inom min förberedelse från undervisningen. beneath denna tidsperiod plats min en systra föräldraledig så jag bestämde för att oss skulle ringa min systra samt hennes bebis via videosamtal någon gång inom veckan.

Syftet fanns för att oss skulle lära dem indikator, dock framförallt för att mina studenter skulle artikel aktiva inom lärsituationen.

Efter några röriga konversation förstod eleverna upplägget samt detta började fungera utmärkt. dem fick ett relation mot min systra tillsammans bebis samt dem började ta ansvar för lärsituationen.

När min systers mammaledighet tog slut frågade jag därför angående någon klass på skolan ville existera tillsammans oss på ”teckenskola” där mina studenter skulle behärska fungera likt ”lärare” mot grundskolans studenter.

Forskningsresultat bör existera enstaka sektion från förskolans samt skolans praktik.

Intresset plats stort samt oss valde ut enstaka klass. Tre studenter från grundskolan skulle komma mot vårt undervisningsrum för för att lära sig indikator. Jag prövade en flertal upplägg, främst genom toner samt spel, dock sedan bestämde jag mig åter för kooperativt lärande samt EPA-strukturen.

Lektionen gick ut på för att eleverna skulle lära sig en antal nya indikator.

Eleverna fick efter enstaka genomgång själva gå igenom dem ritade tecknen tillsammans bildstöd, för för att sedan jobba inom par, enstaka skola från grundsärskolan samt ett från grundskolan. Uppgiften gick ut på för att paren skulle samarbeta samt använda ett surfplatta för för att spela in dem nya tecknen på bio.

Slutligen kom paren tillbaka mot klassrummet samt visade upp videoklippet likt dem ägde spelat in.

Här använder oss begreppet undervisningsstrategier, vilket äger enstaka bred inträde samt innefattar varenda strategier såsom används från pedagog inom undervisningssituationer tillsammans eleverna.

Efteråt gick oss igenom tecknen tillsammans inom helgrupp.

Detta lektionsupplägg byggde på kooperativt lärande, dock vidareutvecklades tillsammans andra strategier:

  • Kamratstöd samt kamratlärande.
  • Lektionsupplägget utvecklade språk samt delaktighet, exempelvis genom alternativ samt kompletterande överföring (AKK), både genom hög- samt lågteknologiska alternativ.
  • Olika sätt för att instruera samt konkretisera undervisningsinnehållet genom film samt bildstöd.

Upplägget fortsatte beneath enstaka termin.

På slutet deltog sex studenter, två vilket läste ämnesområden, enstaka likt läste grundsärskolans ämnen samt tre liksom läste grundskolans ämnen. Eleverna arbetade inom par, inom ett mix från studenter från grundsärskolan samt studenter från grundskolan. Utöver eleverna så figurerade jag vilket lärare.

Ökade förväntningar ledde mot förändrat arbetssätt

Framstegen för eleverna fanns många positiva.

1.

detta gjorde mig även förvånad, för att jag ägde arbetat försvunnen mig själv. Jag blev medveten angående för att jag ägde haft alldeles för låga förväntningar på mina studenter. detta ledde mot för att jag prövade en nytt arbetssätt.

Eleverna fick jobba självständigt inom mindre konstellationer samt sen redovisa detta liksom dem ägde gjort för varandra.

Jag slutade för att blanda paren, mina studenter från grundsärskolan fick jobba tillsammans. Min förväntan på deras bidrag plats kvar ej särskilt hög, dock detta visade sig återigen för att jag ägde haft fel. När dem kopplade upp sin surfplatta mot smartboarden samt visade sin bio plats detta klart för att dem ägde gjort uppgiften noggrant i enlighet med instruktionerna.

dem fick mot samt tillsammans applåder från sina klasskamrater!

Länder rekommenderas för att implementera särskilt säkra, evidensbaserade undervisningsmetoder samt vid andra sätt justera skolsystemet utifrån utfall från forskning.

Jag plats rörd samt förstod för att jag skulle behöva omvärdera min ögonkontakt på hur undervisningen kunde struktureras inom ämnesområden.

Horisontella relationer

Efter detta arbetade jag aktivt tillsammans med för att minska vuxenstyrningen samt öka fokuset på dem horisontella relationerna mellan eleverna. Eleverna byggde för tillfället relationer över skolformerna.

Eleverna från grundsärskolan fanns ej längre bara ”de från grundsärskolan” utan några vilket fick existera tillsammans samt leka, några likt blev hälsade på från sina kompisar. Jag tolkade detta ej vilket för att eleverna från dem olika skolformerna blev bästa vänner, dock detta skapades något nytt – ett möjlighet mot något större.